Volitelná část

Zatímco jedna část programu je pro všechny účastníky povinná, druhou část si sestavuje každý účastník jen podle svého zájmu. Aktuální seznam volitelných workshopů je průběžně doplňován a konkrétní rozložení bude upřesněno na základě přijatých přihlášek a zájmu účastníků.

Na základě Vašich požadavků mohou být doplněny i další témata. Svou volbu konkrétního workshopu provedete dotazníkem, který Vám bude zaslán v průběhu května/června 2021.

Základní nabídka workshopů pro rok 2021


RWCT s iPady na 1. stupni ZŠ (Lenka Skýbová) 

Workshop bude veden formou minilekcí vyučovacích hodin postavených na metodách kritického myšlení propojených s využitím iPadů. Jednotlivé minilekce se budou dotýkat různých předmětů. Ukážeme si, že čtenářství nemusí být jen záležitostí českého jazyka.

RWCT s iPady na 2. stupni ZŠ (Lenka Skýbová, Petra Boháčková)

Na workshopu se na chvíli stanete žáky na 2. stupni základní školy a prožijete si modelovou lekci s metodami kritického myšlení, ve kterých využijeme iPad jako součást takovéto výuky.

Využití Padletu ve výuce na 1. stupni ZŠ (Lenka Skýbová)

Elektronická nástěnka Padlet v různých podobách. Ukázky jejich využití v prezenční i distanční výuce nebo jako součást různých vzdělávacích metod. 

Využití iPadů v mezinárodní spolupráci škol aneb iPad v eTwinningu (Petra Boháčková, Bohuslav Hora)

Vyzkoušeli jsme si výuku na dálku v rámci jedné školy, proč nezkusit spolupráci na dálku s třídami z jiné země. Jak najít partnera, jak nastavit projekt, jak na projektu pracovat 

Únikovka ve výuce (Petra Boháčková, Bohuslav Hora)

Nàstrojů, které můžete využít v online únikovkách, je nepřeberné množství.  V tomto workshopu si některé z nich ukážeme. 

iPad v zájmovém vzdělávání (Bára Meskařová)

V tomto workshopu se dozvíte jak kreativně využívat iPad při aktivitách v zájmovém vzdělávání -> tvorba animovaných filmů; klíčování zeleného plátna; práce s Ozoboty a Sphero roboty za účelem přirozeného seznámení se s digitální gramotností.

ScratchJr programování pro nejmenší (Vojtěch Gybas, Bára Meskařová)

V tomto workshopu se naučíme pracovat s aplikací Scratch Jr., což je pomůcka k výuce algoritmizace a programování. Vzhledem k jejímu jednoduchému rozhraní je určena pro děti v předškolním vzdělávání, ale využívat ji mohou i žáci na nižším stupni základní školy. Jedná se o skvělou aplikaci pro podporu výuky tzv. Nové informatiky.

Sphero od A do Z (Libor Klubal, Bára Meskařová)

Chcete poznat robotické koule Sphero? Nebo už patříte mezi jejich nadšené příznivce? Pro všechny z vás je určen náš workshop. Rozdělíme vás na začátečníky a pokročilé, naučíme vás kouli ovládat a nakonec vám ukážeme a nápady jak Sphero využít v různých předmětech.

Seznamte se s micro:bitem (Petra Boháčková, Slávek Hora)

Ukážeme se, jak je jednoduché napsat třeba i váš první „program“ pro micro:bit. Malá destička s ohromným potenciálem, která vám může třeba fyzicky ležet na stole, nebo pro její programování můžete využít online simulátor. Také jedna z cest, jak učit Novou informatiku.

Animace ve výuce (Libor Klubal, Bára Meskařová)

Scénář, příprava techniky, práce s aplikací typu stop-motion a nakonec i sdílení. Chybět nebude ani spousta nápadů, jak to vše realizovat v normální vyučovací hodině. Vyzkoušíme si vytvoření jednoduchého filmu s titulky a akční scénou a výsledek nasdílíme. Na workshop přivezeme pomůcky, které používáme ve škole a můžou Vás inspirovat ke zřízení podobného studia u Vás ve škole. Chybět nebudou ukázky reálných projektů žáků.

Jak zefektivnit výuku při práci s iPadem (Vojtěch Gybas)

Chcete snížit procento rozptylování žáka při práci s iPadem? Chcete znát, jak lze aktivovat a nastavit funkci předčítání obsahu? Chcete znát další funkce ze skupiny tzv. “zpřístupnění”? Pak je tento workshop přesně pro vás a já vás, nejen výše zmíněné, naučím efektivně využívat ve výuce.

Tvorba digitálních knih v aplikaci Book Creator (Vojtěch Gybas)

V tomto workshopu se naučíme, jak vytvářet a editovat digitální obsah materiálu v podobě výukových elektronických knih; práce se šablonami,; s webovou verzí aplikace a možností společné kooperace na jedné knize; možností exportu a importu; sdílení a práce se souborem typu .epub.

3D model snadno a rychle (Jitka Rambousková)

Chcete si jen tak modelovat 3D objekty? Chcete rychle model třeba do matematiky? Chcete si ho vytisknout na 3D tiskárně? Chcete si ho postavit na stůl s využítím rozšířené reality? Tak pak se můžeme společně podívat, jak tohle zvládá Tinkercad. A umí toho ještě víc.

Geometrie na iPadu (Jitka Rambousková)

Podíváme se na aplikace, které nám usnadní zvládnout tuto část matematiky s využitím iPadu. Podíváme se na konstrukce i práci s tělesy a taky zabrousíme k tématu distanční výuky právě této oblasti matematiky.

Google drobnosti, které pomáhají (Slávek Hora, Jitka Rambousková)

Google není jen vyhledávač nebo sdílené dokumenty. podíváme se méně známé aplikace a služby, které nám usnadnily či usnadní distanční výuku, ale hodí se kdykoliv. Tak pro představu – budeme jamboardovat, lensovat, skenovat, … 

Co neznáte v iMovie – video ve výuce (Libor Klubal)

Aplikaci iMovie pro iPad zná asi každý. Aplikace si však prošla docela dlouhým vývojem a dnes poskytuje mnoho nástrojů, které lze velmi zajímavě využít ve výuce. Workshop se zaměří se na nové prvky v aplikaci a hlavně si ukážeme možnosti jejího využití ve výuce různých předmětů. Propojíme také iMovie s jinými aplikacemi, kterými doplníme chybějící funkce.

Robotická dílna, aneb jak na Novou informatiku (Libor Klubal, Petra Boháčková)

Potřebujete se rozhodnout, jaký robot je pro výuku Nové informatiky nejlepší? Tak přijďte na naši robotickou dílnu, kde si vyzkoušíme různé typy robotických hraček a stavebnic. Vhodné pro ty z vás, kteří ještě nenakupovali a ve škole žádné pomůcky nemáte.

Explain Everything – opravdu je to řešení na všechno? (Libor Klubal)

Zase jedna za aplikací, která je tady s námi snad od pravěku. Co to ale vlastně je? Interaktivní tabule? Screencastingový nástroj? Poznámkový blok? Animační nástroj? No vlastně od všeho něco. Workshop je základním kurzem práce s touto aplikací, která vás mimo jiné možná zachrání i při distanční výuce. A odpověď na otázku z nadpisu – ano, opravdu je 🙂

Využití OSMO Play na ZŠ speciální a MŠ (Petra Poláčková)

Využití iPadu jiným způsobem pro rozvoj trivia a prostorové orientace. Není to jen o iPadu, ale díky Osmo Play žáci manipulují s reálnými předměty a sledují jejich odraz v iPadu.

Robotika na ZŠ speciální (Petra Poláčková)

Jak pracovat s různými robotickými hračkami na ZŠ Speciální. Podáváme se mimo jiné na Dash, Rugged nebo pandu MTiny.

Programování na tabletu na ZŠ speciální a MŠ (Petra Poláčková)

Vyzkoušíme si možnosti programování bez robotických pomůcek jen s iPadem.

Jak na přípravy s iPadem (Patrik Kavecký)

Rychlost, efektivita a recyklovatelnost se opět stanou klíčovými atributy při vytváření učitelských příprav na iPadu. Vlastníte-li jablečný pencil, určitě si jej přibalte.

Aplikace: Notability (placená, avšak zajistíme vám instalaci)
Pomůcky: Apple Pencil

Nahrávky z garáže i mimo ni (Patrik Kavecký)

I letos si kreativně zamuzicírujeme v garáži a budeme razit heslo „Co GarageBandist, to muzikant“. Nevěříte? Přijďte se přesvědčit!

Aplikace: GarageBand, BandLab
Pomůcky: sluchátka

Programování ve Swift Playgrounds (Patrik Kavecký)

Věděli jste, že téměř všechny jablečné aplikace pro iOS a macOS jsou vyvíjeny ve Swiftu? Swift Playgrounds je hravé, graficky zdařilé prostředí vhodné pro výuku programování na základní i střední škole.

Aplikace: Swift Playgrounds

Co je to MDM a jak jej zavést ve škole (Pavel Gavenda, Jan Kučeřík)

Máte ve škole více iPadů a nevíte jak na jejich hromadnou správu? Tak pak je tento workshop přímo pro vás. Seznámíme vás se základními postupy, tedy jak hromadně nastavit všechny iPady ve škole, jak na ně vzdáleně instalovat aplikace, nastavit omezení pro žáky atp.

MDM Mosyle – tipy pro stávající uživatele (Pavel Gavenda, Jan Kučeřík)

Jak využít již existující MDM ve škole skutečně efektivně? Podíváme se společně na nejčastěji využívané funkce a také vás upozorníme na zajímavé vlastnosti tohoto MDM nástroje.

 

Workshopy pro začátečníky (doporučená série)

  • Základy ovládání iPadu, nastavení, AppStore
  • Vestavěné a základní aplikace – Poznámky, Fotoaparát, Safari, Anotace, PicCollage
  • Práce s fotografií a videem, základy iMovie
  • Sdílení a správa souborů, Airdrop, QR kódy

Aplikace pro začátečnické workshopy

iMoviePicCollage, ChatterPix Kids