Volitelná část

Zatímco jedna část programu je pro všechny účastníky povinná, druhou část si sestavuje každý účastník jen podle svého zájmu. Aktuální seznam volitelných workshopů je průběžně doplňován a konkrétní rozložení bude upřesněno na základě přijatých přihlášek a zájmu účastníků.

Na základě Vašich požadavků mohou být doplněny i další témata. Svou volbu konkrétního workshopu provedete dotazníkem, který Vám bude zaslán v průběhu května/června 2020.

U každého workshopu najdete odkazy na aplikace, které si nainstalujte do svého iPadu. Pokud jste si vybrali linku pro začátečníky, je seznam na konci této stránky.

Základní nabídka workshopů pro rok 2020.


Zpřístupnění iPadů pro žáky (nejen) s SVP (Vojtěch Gybas)

iPad nabízí mnoho funkcí zpřístupnění, které splní všechny vaše potřeby v oblasti zraku, fyzických a motorických schopností, interakce, sluchu a učení. V tomto workshopu si ukážeme, jak tyto funkce nakonfigurovat a používat. 

Žádné aplikace nejsou zapotřebí

Tvorba digitálních učebních materiálů v aplikaci Book Creator (Vojtěch Gybas)

V tomto workshopu se dozvíte, jak vytvářet a upravovat digitální obsah materiálu v podobě výukových elektronických knih; možností exportu, sdílení a práce se souborem typu .epub.

Aplikace Book Creator for iPad

Technika klíčování zeleného plátna s Greenscreen by Do Ink (Vojtěch Gybas)

V tomto workshopu se dozvíte, jak integrovat (napříč vzdělávacími oblastmi) a přepracovat (klíčovat) digitální obsah -> upravit, upřesnit, vylepšit a integrovat informace do stávajícího digitálního obsahu (fotografie, video) tak, aby vznikl nový, originální a relevantní obsah a znalosti.

Aplikace Greenscreen by Do Ink

3DStimulace (Petra Poláčková)

Využití 3D brýlí a virtuální reality při stimulaci žáků v základní škole speciální.

Roboti v základní škole speciální (Petra Poláčková)

Nevíte, které robotické pomůcky jsou vhodné pro vaše žáky? Přijdte se inspirovat.
Ukážeme si některé robotické pomůcky a jejich využití napříč předměty. Jak programovat s tabletem i bez tabletu.

Rozšířená realita ve výuce různých předmětů aneb zaostřeno na AR Makr (Petra Boháčková, Slávek Hora)

Na tomto workshopu se zamyslíme nad využitím rozšířené reality v různých vzdělávacích předmětech. Pracovat budeme především s aplikací AR Makr, ze které využijeme jak prostředí připravená v aplikaci, tak i svá vlastní. Ukážeme si, jak vytvořená prostředí můžeme sdílet.

Aplikace: AR Makr

Úniková místnost a její využití v různých vyučovacích předmětech (Petra Boháčková, Slávek Hora)

Ukážeme, jak můžeme vytvořit únikovou místnost virtuální i reálnou. Využijeme k tomu aplikace Flippity a různé pokročilejší aplikace pro tvorbu qr kódů.

Aplikace není potřeba

Micro:bit v Zemi divů (programování ve spojení s různými vyučovacími předměty s využitím knihy Alenka v říši divů) (Petra Boháčková, Slávek Hora)

Propojíme čtenářské dovednosti s manuální tvorbou a programováním. Kromě toho najdeme využití v různých předmětech, a to jak přírodovědných, tak i humanitních. 

Aplikace: Micro:bit

Sam Labs (využití různých programovatelných senzorů v projektech a vyučovacích předmětech) (Petra Boháčková, Slávek Hora)

Téma internetu věcí se objevuje v médiích dnes a denně. Stavebnice Sam labs nám umožní s touto problematikou seznámit i naše žáky. Chytrá domácnost, hrající pohlednice nebo něco úplně jiného? A že nemáte senzory? Nevadí, využijeme ty virtuální. 

iPad v zájmovém vzdělávání (Bára Meskařová)

V tomto workshopu se dozvíte jak kreativně využívat iPad při aktivitách v zájmovém vzdělávání -> tvorba animovaných filmů; klíčování zeleného plátna; práce s Ozoboty a Sphero roboty za účelem přirozeného seznámení se s digitální gramotností.

Aplikace: PicCollage, ScratchJr, Ozobot, Sphero EDU

ScratchJr programování pro nejmenší (Bára Meskařová)

V tomto workshopu se naučíme pracovat s aplikací Scratch Jr., což je pomůcka k výuce algoritmizace a programování. Vzhledem k jejímu jednoduchému rozhraní je určena pro děti v předškolním vzdělávání, ale využívat ji mohou i žáci na nižším stupni základní školy.

Aplikace: ScratchJr

Sphero od A do Z (Libor Klubal, Bára Meskařová)

Chcete poznat robotické koule Sphero? Nebo už patříte mezi jejich nadšené příznivce? Pro všechny z vás je určen náš workshop. Rozdělíme vás na začátečníky a pokročilé, naučíme vás kouli ovládat a nakonec vám ukážeme a nápady jak Sphero využít v různých předmětech.

Aplikace: Sphero EDU, Sphero Play

Animace ve výuce (Libor Klubal, Bára Meskařová)

Scénář, příprava techniky, práce s aplikací typu stop-motion a spousta nápadů jak to vše realizovat v normální vyučovací hodině. Vyzkoušíme si vytvoření jednoduchého filmu s titulky a akční scénou. Na workshop přivezeme pomůcky, které používáme ve škole a můžou Vás inspirovat ke zřízení podobného studia u Vás ve škole. Chybět nebudou ukázky reálných projektů žáků.

Aplikace: Stop Motion Studio

Matematika s iPadem (Libor Klubal, Patrik Kavecký)

Projedeme výuku matematiky od 6. třídy až k maturitě (pokud tedy bude). Vyzkoušíme si řešení praktických matematických úloh pomocí iPadu. A nebude to jen o matematice, ale také o rozvoji digitálních dovedností. Vybereme to nejlepší z každého ročníku, snad si vyberete.

Aplikace: Desmos, Geogebra,

Digitální hodnocení (Libor Klubal, Jitka Rambousková)

Popovídáme si o aplikacích, které nám mohou pomoci s aktivizací a hodnocením žáků ve výuce. Půjdeme od jednoduchých hlasovátek až po průvodce celou hodinou.

Aplikace: Socrative, Kahoot

Co s iPadem v dějepise (Jitka Rambousková)

iPad v dějepise se splněný sen každého učitele. Snadno a jednoduše ho začleníte do hodin, ať v rukou učitele či žáka. Myšlenkové mapy či časové osy jsou jen začátek. 

Aplikace: Popplet, Timeline

Ozobot v hodině (Jitka Rambousková)

Malý, ale šikovný. Ozobot je jednoduchý robot, kterému k životu stačí klidně jen papír a fixy, ale lze ho naprosto seriózně programovat. Díky své jednoduchosti je ideální pro využití v běžné vyučovací hodině a my si pár nápadů ukážeme. 

Aplikace: Ozobot

Od prvouky až k fyzice (Lenka Skýbová, Pavel Gavenda)

Seminář je zaměřen na využití iPadu ve výuce přírodovědných předmětů na 1. a 2. stupni. Ukážeme si na konkrétních experimentech využití vnitřních i externích čidel. Použijeme i další nativní aplikace využitelné v těchto předmětech.

Aplikace: Vernier Graphical Analysis4

RWCT a iPady (Lenka Skýbová)

Workshop bude veden formou minilekcí vyučovacích hodin postavených na metodách kritického myšlení propojených s využitím iPadů. Jednotlivé minilekce se budou dotýkat různých předmětů. Ukážeme si, že čtenářství nemusí být jen záležitostí českého jazyka.

Aplikace: Padlet, Popplet Lite, RWT Timeline

Co s iPadem na 1. stupni (Lenka Skýbová)

Hodinka aktivit, které je možné realizovat v rámci výuky na 1. stupni ZŠ. Hledáte nápady a inspiraci pro práci s mladšími dětmi a učíte na 1. stupni ZŠ? Pak je tento workshop určen přímo Vám.

Aplikace: Primary Writer, PicCollage, ChatterPix Kids, SimpleMind+, Popplet Lite, Book Creator for iPad (případně Book Creator One), Padlet

Roboti aneb programování pro každého (Patrik Kavecký)

Už název workshopu napovídá, že robotická pomůcka je významným motivátorem při výuce programování a rozvoji algoritmického myšlení. Cílem tohoto workshopu bude představit vám vzdělávací zdroj „Jak na výuku programování s využitím robotické hračky“, který vznikl v rámci projektu Digitální gramotnost.

Jak na přípravy s iPadem II (Patrik Kavecký)

Vaše pozitivní zpětná vazba v loňském roce byla důvodem, že jsme tento workshop zařadili i letos. Opět zacílíme na tři nosné atributy při tvorbě učitelských příprav – efektivitu, názornost a recyklovatelnost. Máte-li „jablečný pencil“, nezapomeňte si jej vzít.

Hudba z Garáže

S aplikací GarageBand může být každý muzikantem.

Aplikace: GarageBand

Jak nedostat z grafiky kouli (David Svoboda)

aneb grafika pro negrafiky s Canvou

Ukažte svým studentům, že příprava do školy a s ní spojená tvorba veškerých dokumentů, projektů a prezentací nemusí být zdlouhavá a náročná. Představte jim svět Canvy, intuitivního on-line nástroje, díky kterému zefektivní svou práci. Každý student může hned začít vytvářet velmi profesionálně vypadající materiály. A to rychle a efektivně.

Příprava úkolů do školy začne děti nejen bavit, ale v mnohých odemkne do té doby netušený kreativní potenciál. Studenti budou navíc pracovat v prostředí, ve kterém budou moci vzájemně spolupracovat nejen mezi sebou, ale i s vámi učiteli. Můžete sdílet, komentovat a upravovat veškeré návrhy a podklady. Vzájemná spolupráce tak obohatí jejich zážitky z učení.

Na workshopu si prakticky vyzkoušíte snadnost ovládání aplikace, vytvoříte si skvěle vypadající návrhy a zjistíte, jak ušetřit přes 120.000 Kč ročně na nákladech (bez jediné investice).

 

Workshopy pro začátečníky (doporučená série)

  1. Základy ovládání iPadu, nastavení, AppStore
  2. Vestavěné a základní aplikace – Poznámky, Fotoaparát, Safari, Anotace, PicCollage
  3. Práce s fotografií a videem, základy iMovie
  4. Sdílení a správa souborů, Airdrop, QR kódy
  5. Hodina s iPadem – jak navrhnout vyučovací hodinu s pomocí iPadu

Aplikace pro začátečnické workshopy

iMoviePicCollage, ChatterPix Kids