Volitelná část

Zatímco jedna část programu je pro všechny účastníky povinná, druhou část si sestavuje každý účastník jen podle svého zájmu. Aktuální seznam volitelných workshopů je průběžně doplňován a konkrétní rozložení bude upřesněno na základě přijatých přihlášek a zájmu účastníků.

Na základě Vašich požadavků mohou být doplněny i další témata. Svou volbu konkrétního workshopu provedete dotazníkem, který Vám bude zaslán v průběhu května/června 2021.

Základní nabídka workshopů pro rok 2021


RWCT s iPady na 1. stupni ZŠ (Lenka Skýbová) 

Workshop bude veden formou minilekcí vyučovacích hodin postavených na metodách kritického myšlení propojených s využitím iPadů. Jednotlivé minilekce se budou dotýkat různých předmětů. Ukážeme si, že čtenářství nemusí být jen záležitostí českého jazyka.

RWCT s iPady na 2. stupni ZŠ (Lenka Skýbová, Petra Boháčková)

Na workshopu se na chvíli stanete žáky na 2. stupni základní školy a prožijete si modelovou lekci s metodami kritického myšlení, ve kterých využijeme iPad jako součást takovéto výuky.

Využití Padletu ve výuce na 1. stupni ZŠ (Lenka Skýbová)

Elektronická nástěnka Padlet v různých podobách. Ukázky jejich využití v prezenční i distanční výuce nebo jako součást různých vzdělávacích metod. 

Využití iPadů v mezinárodní spolupráci škol aneb iPad v eTwinningu (Petra Boháčková, Bohuslav Hora)

Vyzkoušeli jsme si výuku na dálku v rámci jedné školy, proč nezkusit spolupráci na dálku s třídami z jiné země. Jak najít partnera, jak nastavit projekt, jak na projektu pracovat 

Únikovka ve výuce (Petra Boháčková, Bohuslav Hora)

Nàstrojů, které můžete využít v online únikovkách, je nepřeberné množství.  V tomto workshopu si některé z nich ukážeme. 

iPad v zájmovém vzdělávání (Bára Meskařová)

V tomto workshopu se dozvíte jak kreativně využívat iPad při aktivitách v zájmovém vzdělávání -> tvorba animovaných filmů; klíčování zeleného plátna; práce s Ozoboty a Sphero roboty za účelem přirozeného seznámení se s digitální gramotností.

ScratchJr programování pro nejmenší (Bára Meskařová)

V tomto workshopu se naučíme pracovat s aplikací Scratch Jr., což je pomůcka k výuce algoritmizace a programování. Vzhledem k jejímu jednoduchému rozhraní je určena pro děti v předškolním vzdělávání, ale využívat ji mohou i žáci na nižším stupni základní školy.

Sphero od A do Z (Libor Klubal, Bára Meskařová)

Chcete poznat robotické koule Sphero? Nebo už patříte mezi jejich nadšené příznivce? Pro všechny z vás je určen náš workshop. Rozdělíme vás na začátečníky a pokročilé, naučíme vás kouli ovládat a nakonec vám ukážeme a nápady jak Sphero využít v různých předmětech.

Animace ve výuce (Libor Klubal, Bára Meskařová)

Scénář, příprava techniky, práce s aplikací typu stop-motion a nakonec i sdílení. Chybět nebude ani spousta nápadů, jak to vše realizovat v normální vyučovací hodině. Vyzkoušíme si vytvoření jednoduchého filmu s titulky a akční scénou a výsledek nasdílíme. Na workshop přivezeme pomůcky, které používáme ve škole a můžou Vás inspirovat ke zřízení podobného studia u Vás ve škole. Chybět nebudou ukázky reálných projektů žáků.

Jak zefektivnit výuku při práci s iPadem (Vojtěch Gybas)

Chcete snížit procento rozptylování žáka při práci s iPadem? Chcete znát, jak lze aktivovat a nastavit funkci předčítání obsahu? Chcete znát další funkce ze skupiny tzv. “zpřístupnění”? Pak je tento workshop přesně pro vás a já vás, nejen výše zmíněné, naučím efektivně využívat ve výuce.

Tvorba digitálních knih v aplikaci Book Creator (Vojtěch Gybas)

V tomto workshopu se naučíme, jak vytvářet a editovat digitální obsah materiálu v podobě výukových elektronických knih; práce se šablonami,; s webovou verzí aplikace a možností společné kooperace na jedné knize; možností exportu a importu; sdílení a práce se souborem typu .epub.

Fotomontáže a videomontáže se zeleným plátnem a aplikací Greenscreen by Do Ink – nikdy to nebylo jednodušší (Vojtěch Gybas)

V tomto workshopu se naučíme, jak integrovat (napříč vzdělávacími oblastmi) a přepracovat (klíčovat) digitální obsah -> upravit, upřesnit, vylepšit a zakomponovat informace do stávajícího digitálního obsahu (fotografie, video) tak, aby vznikl nový, originální a relevantní obsah a znalosti na bázi fotomontáže a videomontáže.

3D model snadno a rychle (Jitka Rambousková)

Chcete si jen tak modelovat 3D objekty? Chcete rychle model třeba do matematiky? Chcete si ho vytisknout na 3D tiskárně? Chcete si ho postavit na stůl s využítím rozšířené reality? Tak pak se můžeme společně podívat, jak tohle zvládá Tinkercad. A umí toho ještě víc.

Geometrie na iPadu (Jitka Rambousková)

Podíváme se na aplikace, které nám usnadní zvládnout tuto část matematiky s využitím iPadu. Podíváme se na konstrukce i práci s tělesy a taky zabrousíme k tématu distanční výuky právě této oblasti matematiky.

Co neznáte v iMovie – video ve výuce (Libor Klubal)

 Aplikaci iMovie pro iPad zná asi každý. Aplikace si však prošla docela dlouhým vývojem a dnes poskytuje mnoho nástrojů, které lze velmi zajímavě využít ve výuce. Workshop se zaměří se na nové prvky v aplikaci a hlavně si ukážeme možnosti jejího využití ve výuce různých předmětů. Propojíme také iMovie s jinými aplikacemi, kterými doplníme chybějící funkce.

Explain Everything – opravdu je to řešení na všechno? (Libor Klubal)

Zase jedna za aplikací, která je tady s námi snad od pravěku. Co to ale vlastně je? Interaktivní tabule? Screencastingový nástroj? Poznámkový blok? Animační nástroj? No vlastně od všeho něco. Workshop je základním kurzem práce s touto aplikací, která vás mimo jiné možná zachrání i při distanční výuce.

Úvod do vzdálené správy a MDM (Pavel Gavenda)

Pro ty, co ještě MDM nemají, seznámení s problematikou.

Pokročilé funkce MDM (Pavel Gavenda)

Pro uživatele MDM, (ti, co ve škole mají MDM a pracují s ním).

 

Workshopy pro začátečníky (doporučená série)

  • Základy ovládání iPadu, nastavení, AppStore
  • Vestavěné a základní aplikace – Poznámky, Fotoaparát, Safari, Anotace, PicCollage
  • Práce s fotografií a videem, základy iMovie
  • Sdílení a správa souborů, Airdrop, QR kódy
  • Hodina s iPadem – jak navrhnout vyučovací hodinu s pomocí iPadu

Aplikace pro začátečnické workshopy

iMoviePicCollage, ChatterPix Kids